سئو چیست | 0 تا 100 سئو سایت | SohrabiCo

سئو چیست

وقتی در زمینه دیجیتال مارکتینگ صحبت می‌کنیم ، نمی‌شود از Seo حرفی نزد و به این سوال مهم سئو چیست در این مقاله به صورت کامل پاسخ خواهیم داد .

سئو یا بهینه‌ سازی موتور یا جست‌ و جو یکی از عضو های جدایی‌ ناپذیر دیجیتال مارکتینگ و یا بازاریابی دیجیتالی است. سئو در اصل برگرفته از عبارت Search Engine Optimization است که به‌ اختصار به آن SEO گویند.

سئو به معنی فریب و دست‌ کاری موتورهای جست‌وجوگر و استفاده از روش‌های غیراخلاقی نیست بلکه در سئو مجموعه‌ ای از روش‌ها را باید دانست که برای بالابردن بازدید وب‌ سایت‌ می باشند .

امروزه با تغییر فراوانی که موتورهای جستجو گر در الگوریتم‌ های خود ایجاد می‌کنند، نیاز است که سئو کار اطلاعات خود را به‌ روز نگه دارد در غیر این صورت اگر بخواین با همان علم حتی 1 سال پیش خودتون به سئو سایت بپردازی باید به شما بگیم که نه تنها هیچ رشدی در گوکل نمیکنید بلکه سایت و تمام زحمات قبلی هم به باد میره و ممکنه سایت کلا در بلک لیست گوگل قرار بگیره !

تاریخچه سئو سایت

در اوایل سال 1990 موتورهای جست‌ و جوگر کار خود را آغاز کردند. از معروف‌ ترین آن‌ها می‌توان به yahoo و Vista در آن زمان اشاره نمود.

سئو اولیه تعریف شده در آن زمان بر اساس حروف الفبا بود که به‌ صورت لیستی برای کاربران نمایش داده می‌ شد.

اما با توسعه و رشد روزافزون اینترنت موتورها جست‌ و جو تصمیم به استفاده از الگوریتم‌ های مختلفی گرفتند تا بتوانند بهترین نتیجه را به کاربران نمایش دهند. الگوریتم‌ ها با تعداد کلمه کلیدی و برچسب‌ های مشابه کلمه کلیدی، و تراکم آن‌ ها نسبت به متن کار می‌ کردند.

سئو با رتبه‌ بندی سایت‌ ها تلاش کرد تا بهترین نتایج را به کاربران نمایش دهد و سئو کاران نیز با استفاده از انواع روش‌ های اخلاقی و غیر اخلاقی قصد بهبود بخشیدن به رتبه وب‌ سایت خود داشتند.

در اوایل راه‌ اندازی سئو به‌ دست‌ آوردن رتبه‌های بالا در موتورهای جست‌ و جوگر نسبت به امروز کار ساده‌ تری بوده است.

البته درگذشته به‌ راحتی با استفاده و به‌ کارگیری روش‌ های غیر اخلاقی قرار گرفتن در بالای لیست نتایج تضمین شده بوده است و مفهوم سئو چیست کلا متفاوت بود 🙂

ولی با پیشرفت تکنولوژی و توسعه سئو، موتورهای جست‌ و جوگر با استفاده از الگوریتم‌های پیچیده و زیادی توانستن رتبه‌بندی نتایج را بهبود ببخشند.

اهداف سئو چیست ؟

هدف اصلی سئو کمک به سایت‌ها برای به‌دست‌ آوردن محل بالاتر در نتایج جست‌ و جو طبیعی و افزایش ارتباط بین صفحات و کلمات کلیدی وارد شده است که به اصطلاح به آن صفحه اول گوگل می گویند !

اکثر عزیزانی که با ما تماس میگیرند اول میگند آقا میخواین صفحه اول گوگل باشیم وقتی کلمه …. سرچ شد باید به شما بگیم ؟ 🙂

در هر حال

با این کار کاربران به‌ راحتی می‌ توانند با جست‌ و جو کلمه کلیدی مورد نظر بهترین نتیجه ممکن را دریافت کنند و همچنین به موتور جست‌ و جوگر نیز اعتماد می‌کنند و به استفاده بیشتر از آن می‌پردازند.

همان‌ طور که گفته شد سئو برای ارائه بهترین نتیجه در جست‌ و جو کاربران است. فرایند سئو نیازمند دانش و زمان زیاد برای پیاده‌ سازی روش‌ ها است.

بسته به نحوه بهینه‌سازی کلمات کلیدی در سایت‌ ها، سئو ممکن از هفته‌ ها و یا ماه‌ ها به طول بیانجامد.

نتیجه این سئو ها ممکن است در کوتاه‌ مدت قابل‌ مشاهده نباشد اما در بلند مدت مزایای استفاده از سئو درست و کامل باعث افزایش رتبه‌بندی سایت و همچنین افزایش بازدیدکنندگان می‌شود.

برای وب‌ سایت‌ ها اهمیت بالایی دارد که در صفحه اول نتیجه جست‌ و جوها باشند، چرا که 58.4 درصد از کلیک‌ها روی سه نتیجه اول اتفاق می‌افتد.

می‌توان اهداف سئو را به‌طور کلی بیان کرد :

  • اصول سئو و استفاده از آن در بازدید سایت‌ها تأثیر بالایی دارد و می‌تواند باعث افزایش آن شود.
  • با استفاده از سئو می‌توانید در ایجاد برند خود موفق‌تر باشید.
  • سئو باعث بالارفتن ترافیک سایت با استفاده از بالارفتن بازدیدها می‌شود.
  • اگر از سئو به‌ درستی استفاده شود می‌تواند باعث بالارفتن رتبه ساید در نتایج جستجو ها شود.
  • باعث می‌شود که محصولات بیشتری به فروش برسد.
  • و در انتها سئو یکی از بهترین ابزارها برای تبلیغات است و اگر بخوایم یواشکی به شما بگیم به جرات بهترینش هم هست 😉

ما دو نوع سئو سایت داریم ، یکی سئو درون صفحه یا seo on page و دیگری سئو برون صفحه ای یا seo off page که در ادامه بیشتر در این مورد صحبت میکنیم .

منظور از سئو درون صفحه چیست؟

بعد از آشنایی با مفهوم سئو و همچنین مزایای استفاده از این ابزار تبلیغاتی، به بررسی سئو درون صفحه بپردازیم. سئو درون صفحه کنترل مستقیم کد ها و محتویات وب‌ سایت اعم از تصویر، ویدئو، متن و بسیاری از محتواهای دیگر است.

اگر بخواهیم کلی‌ تر بگوییم هر چیزی که شما در وب‌ سایت خود بارگذاری می‌ کنید جزو سئو درون پیج شما است.

شما بالاترین کنترل را در این بخش دارا هستید و می‌ توانید با ایجاد تغییرات مثبت در وب‌ سایت خود و محتویات بارگذاری شده و با استفاده از سئو درون صفحه خود، به بهبود رتبه وب‌سایت خود کمک کنید.

سئو بیرون صفحه به چه معناست؟

سئو بیرون صفحه به‌ طور کلی یک فرایند نامحدود است که سئو کاران برای به‌ دست‌ آوردن پیوند همگانی از آن استفاده می‌ کنند. در سئو درون‌ پیچ بسیاری از اختیارات در دست خود وب‌ سایت و نویسنده آن بوده است ولی در سئو بیرون صفحه، با استفاده از بک لینک و ریپرتاژ و یک سری تکنیک به کارگیری این موارد که در بیرون از صفحه خود ایجاد می‌کنید تا کاربران به صفحه شما مراجعه کنند، کار می‌کند.

سئو بیرون صفحه و یا seo off page نیز با استفاده از روش‌های موجود به ارتقای رتبه‌بندی وب‌ سایت شما کمک می‌کند.

نکته ای که در مورد سئو برون صفحه ای هست اینه که بسیار فرایند حساسی هست و کوچکترین اشتباه و یا احساساتی شدن در این مرحله باعث از دست رفتن به یک باره کل میوه های چیده شده در این فرایند میشید !

سئو درون صفحه یا همان on page را حتی اگر اشتباه هم انجام بدید جای جبران باقیست و …

اما سئو برون صفحه ای ماجرای خودش رو داره و حتما باید توسط یک متخصص انجام شود .

حالا اینجا وارد ماجرای سئوکار های حرفه میشیم !

در قدیم که گوگل خیلی هم آپدیت نبود و هوش مصنوعی و مفاهیم مربوطه وجود نداشت خیلی راحت با یک سری ترفند ( مثلا مثل خریدن ترافیک فیک و یا نوشتن مقالات تو حوزه های مختلف و کشاندن یوزر به صفحه اصلی و ده ها تکنیک دیگر ) مثلا میگفتند سئو داریم میکنیم !

اما اسم این کار سئو نبود اسمش کلاه گذاشتن سر گوگل بود ! و گوگل هم که ننشسته ببینه مثلا یه بچه داره سرش کلاه میزاره و این شد که در حال حاضر به یکی از پرآپدیت ترین استارت آپ های دنیا تبدیل شده است .

اینجا دو مفهوم به وجود آمد ! سئو بلک هت و سئو وایت هت !

سئو کلاه سفید یا White Hat به چه معناست؟

سئو کلاه سفید به روش‌ ها و استراتژی‌ هایی گفته می‌ شود که بدون زیر پا گذاشتن قوانین موجود در موتورهای جست‌ و جوگر به بالا بردن رتبه وب‌ سایت می‌ پردازند.

از این سئو به عنوان سئو اخلاقی هم یاد می‌شود که در آن با استفاده از راهنمایی‌ های موجود به‌ صورت بلند مدت برنامه ریزی می‌ شود و با سیاست‌ های صحیح جهت بالا بردن رتبه وب‌ سایت در جست‌ و جوها عمل می‌کند.

سئو کلاه سیاه و یا Black Hat چیست؟

سئو سیاه به استفاده از فریب‌ ها و بازی و دست‌ کاری الگوریتم‌ های موتورهای جست‌ و جوگر اشاره دارد که هدف آن به‌ دست‌آوردن رتبه‌ بندی بالا در نتایج جست‌ و جو است.

بازم به ذکر است که این نوع از سئو غیر اخلاقی بوده و استفاده از آن می‌تواند خطر خارج شدن از فهرست پایگاه‌ داده‌ها را برای همیشه به همراه داشته باشد.

انواع سئو سایت

تقسیم‌ بندی سئو یکی از مفاهیم اصلی این بحث است که به‌ صورت کلی 4 دسته دارد و بهتر به عنوان سئو چیست میرسیم .

سئو داخلی : به همه امور و استراتژی‌ ها برای بهینه‌ سازی وب سیاست‌ ها انجام می‌شود، گفته می‌شود.

سئو خارجی : به کلیه امور و پیوند هایی که برای بهینه‌سازی وب‌سایت انجام شده‌اند، گفته می‌شود.

سئو فنی : به تمام سیاست‌ ها و استراتژی‌ ها برای بهتر خزیدن موتور جست‌ و جوگر در وب‌ سایت، گفته می‌ شود.

سئو محلی : به تمام اموراتی که برای بهینه‌ سازی وب‌ سایت برای یک منطقه جغرافیایی اتفاق می‌افتد، گفته می‌ شود.

کلام آخر

سئو یکی از عناصر مهم در بحث دیجیتال مارکتینگ است. به‌صورت کلی به تمام امور و استراتژی‌ هایی که برای بهینه‌ سازی وب‌ سایت اتفاق می‌افتد، سئو می‌گویند.

هدف اصلی سئو ، بالا بردن رتبه وب‌ سایت‌ ها در لیست نتیجه جستجو است که باعث بالارفتن بازدید وب‌ سایت و فروش بهتر می‌ شود.

اگر می‌ خواهید به یک متخصص سئو تبدیل شوید بعد از یادگیری اصول سئو و قوانین آن، باید در برنامه ریزی نیز خبره شوید تا بتوانید بهترین نتیجه را در بهینه‌ سازی وب‌ سایت‌ ها دریافت کنید.

و در انتها باید به جرات عرض کنم که مفهوم سئو چیست را هیچ کس نمیتواند به صورت کامل توضیح دهد چون هر ثانیه در حال آپدیت می باشد و به جرات SEO بهترین و مهمترین ابزار برای کسب درآمد می باشد !

و ارزان ترین تبلیغات در کل دنیا به شمار می آید !

شما یک استوری اینستاگرام به یک بلاگر بدید برای 24 ساعت چند ده میلیون از شما میگره و اونم باید خدا خدا کنید که براتون فیک نزنه و کلی ماجرا و آیا به فروش منجر بشه یا نه !

اما سئو سایت دقیقا مشتری هدف را مورد هدف قرار میدهد و به یک فروش لذت بخش منجر می شود.

 

ارادتمند . تیم تولید محتوا مهندس حسین سهرابی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید