تکنیک Content First در طراحی سایت | حسین سهرابی

Content First

تکنیک Content First در طراحی وب سایت از جمله روش هایی است که در یک دهه گذشته به منظور طراحی بهتر وب سایت ها ارائه شده است. در این روش هدف اصلی، ارائه محتوا در بهترین شکل ممکن است. اگر شما هم از جمله فعالان حوزه طراحی وب سایت و تولید محتوا هستید و می خواهید با این تکنیک آشنا شوید، تا انتها با ما همراه باشید.

آشنایی با تکنیک Content First در طراحی سایت

همان طور که گفته شد، تکنیک Content First در طراحی وب سایت، روشی است که در آن محتوا به بهترین شکل ممکن ارائه می شود و یکی از ارکان آن قبل از شروع، درک درست محتوایی است که می خواهد در آن قرار بگیرد.

اگر بخواهیم این تکنیک را در قالب یک مثال بررسی کنیم، می توانیم به باکس های یک محصول در فروشگاه اینترنتی اشاره نمود که معمولاً در هنگام طراحی از یک فروشگاه بزرگ و موفق الگو برداری می شود. اما آیا این نوع از طراحی و الگو برداری از فروشگاه های موفق می تواند برای محصولات شما نیز مناسب باشد؟!

در سیستم های سنتی توجه به استاندارهای طراحی سایت فروشگاه های است و هیچ توجهی به نوع محصول ارائه شده نمی شود ولی در تکنیک Content First در طراحی وب سایت ها، بر اساس محتوا و ماهیت محصول و همچنین نیاز مخاطبین، باکس ها طراحی و ارائه می شود.

بسیاری از سیستم ها مدیرت محتوا که در حوزه ساخت فروشگاه های اینترنتی وجود دارند، امکانات کامل ولی مشابهی را به کاربران خود ارائه می دهند که با استفاده از آن ها می توان قابلیت های بسیاری مانند مقایسه، افزودن به لیست مورد علاقه ها، اشتراک گذاری و بسیاری دیگر از امکانات را در اختیار کاربران قرار دهد.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که همه امکانات و قابلیت ها برای تمام فروشگاه های اینترنتی قابل استفاده نمی باشد. به عنوان مثال در فروشگاه اینترنتی میوه، امکان افزودن به لیست مورد علاقه ها و یا مقایسه محصولات، نمی تواند کاربرد خاصی داشته باشد.

باید به این نکته توجه داشته باشید که این تکنیک فقط در طراحی وب سایت ها کاربرد ندارد و از آن در بسته بندی، کاتالوگ و بسیاری از محصولات چاپی نیز استفاده می شود. به عنوان مثال در شرکت های تولید کننده عطر و ادکلن، برای تولید شیشه و انتخاب رنگ شیشه، به کاربرد آن و همچنین بود عطر و ادکلن توجه بسیار زیادی می شود. چرا که با دیدم شیشه آن بتوانید حس بهتری از بوی آن داشته باشید.

تکنیک Content First چه زمانی اهمیت پیدا می کند؟

این تکنیک می تواند برای همه وب سایت های موجود مورد استفاده قرار بگیرد و هیچ محدودیتی ندارد. به تعبیری دیگر هدف اصلی این روش در طراحی وب سایت ها، درک درست طراح از محتوای ارائه شده به کاربر و درجه اهمیت هر بخش در وب سایت است.

به عنوان مثال شروع به طراحی وب سایتی کنید که دارای مقالات طولانی می باشد. طراح باید فضای بسیاری را برای متن اختصاص دهد تا خواننده بتواند به راحتی به محتوا موجود دسترسی داشته باشد. اما اگر در این وب سایت به محتوای موجود توجه نشود ممکن است به از راه اندازی مشکلاتی در زمان استفاده برای کاربران به وجود بیاید.

همچنین در طراحی وب سایت های مجله های الکترونیکی، همه عکس ها به صورت عمودی قرار آماده شوند اما طراح وب سایت قالب عکس ها را به صورت مربعی قرار دهد، در هنگام راه اندازی مشکلاتی را در پی خواهد داشت. به همین منظور است که طراحان در هنگام راه اندازی وب سایتی باید به محتوا، ساختار صفحه، چیدمان محتوا و همچنین اولویت های موجود در آن توجه داشته باشند تا در ادامه و پس از راه اندازی دچار مشکل نشوند.

البته لازم به ذکر است که طبیعی است که بعد از راه اندازی وب سایت نیز به اصلاح و تغییراتی نیاز باشد ولی به شما اطمینان می دهیم که این تغییرات بسیار کمتر از زمانی است که بدون توجه به محتوا به طراحی وب سایت بپردازید. اما چرا باید قبل از طراحی وب سایت، به محتوای آن مسلط بوده و به آن توجه نمود؟؟ در ادامه به 4 دلیل مهم در این زمینه خواهیم پرداخت.

چرا باید قبل از طراحی وب سایت به محتوای آن توجه نمود؟

همان طور که گفته شد، یکی از مهم ترین مزایا و دلایلی که برای توجه به محتوا قبل از طراحی وب سایت وجود دارد، بهبود تجربه کاربری است. در ادامه به برخی از مهم ترین مزایای این مسئله نیز اشاره می کنیم:

  • تعیین استراتژی محتوا و ساختار وب سایت

از جمله مسائلی که در وب سایت های محتوا محور باید مورد توجه قرار بگیرد، دسترسی آسان و سریع به محتوا برای کاربران است. وقتی که وب سایت به صورت محتوا محور بوده و محتوا در اولویت بالا قرار می گیرد، طراح وب سایت باید از محتوایی که در داخل وب سایت قرار می گیرد، مطلع بوده و نسبت به آن ساختار های وب سایت را بهینه سازی کند تا دسترسی کاربران به بخش های مختلف وب سایت و محتوا های موجود به آسانی اتفاق بیفتد.

  • طراحی المان های اختصاصی

در بسیاری از وب سایت ها برای ارائه محتوا های موجود، از المان های مختلفی استفاده می شود. از این المان ها می توان به نقل قول ها و با جداول اشاره نمود. اگر شما به عنوان طراح وب سایت، بدانید که کدام یک از المان ها بیشتر توسط نویسنده های شما مورد استفاده قرار می گیرد؛ به راحتی می توانید طراحی وب سایت خود را کاربردی تر و زیبا تر کنید.

در بسیاری از وب سایت های اینترنتی موجود، از المان ها و آیکون های عمومی استفاده می شود، در حالی که می توان از المان ها و آیکون های خاص و مرتبط با محصول و درجه اهمیت دسته بندی ها، استفاده نمود.

  • اولویت بندی در ارائه محتوا

یکی از عواملی که می تواند در کاربردی بودن وب سایت شما نقش داشته باشد، اطلاع از هدفی است که مخاطب شما برای آن به وب سایت شما مراجعه می کند. در بسیاری از فروشگاه های اینترنتی موجود در فضای وب، به صورت پیش فرض بخش بسیار زیادی از فضای باکس و صفحه محصول به تصویر اختصاص داده شده است. در این حالی است که در بسیاری از زمینه های تخصصی تصویر محصولات دارای اولویت پایین تری می باشند.

در این شرایط تهیه تصویر مناسب برای هر محصول کار دشواری است و همچنین محتوای مهمتر ممکن است قیمت و یا مشخصات محصول باشد که فضای کمتری برای نمایش خواهد داشت.

  • تسریع فرایند طراحی و تأیید

یکسری از طراحی هایی که در وب سایت ها انجام می گیرد به دلیل نا آگاهی طراح از استراتژی محتوا وب سایت می باشد. اما اگر طراح از برنامه کلی محتوا آگاهی داشته باشد، می تواند از تغییرات پی در پی وب سایت جلوگیری کند.

اگر بدون توجه به محتوا و همچنین استراتژی موجود در وب سایت، به طراحی آن بپردازید؛ قبل از کاربران ناراضی به احتمال بالا کارفرما برای شما ایراداتی را خواهد گرفت. در برخی موارد مشاهده شده است که تفاوت طرح اولیه وب سایت با محتوای آن به قدری زیاد است که طراح مجبور شده است که دوباره وب سایت را طراحی کند. طراحی مجدد علاوه بر انرژی، زمان زیادی را نیز از شما خواهد گرفت. پس می توانید با توجه به محتوا وب سایت، طراحی خود را بهبود بخشیده و از صرف زمان بیش از اندازی بر روی آن جلوگیری کنید.

کلام آخر

طراحی وب سایت از جمله مهمترین بخش هایی است که در کسب  و کار های اینترنتی وجود دارد. از جمله تکنیک های موجود در آن، تکنیک Content First  در طراحی سایت است که به دلایل مختلفی می تواند اهمیت داشته باشد. در بالا به توضیح این روش و مزایا آن پرداخته ایم که امیدوارم برای شما مفید بوده باشد و از آن لذت برده باشید.

 

مقالات پربازدید این هفته :

هزینه انجام سئو چقدر است ؟

معرفی تکنیک های سئو ویدئو و تأثیر آن

تکنیک های شناسایی کلمات کلیدی ارزشمند

آموزش تغییر دامنه سایت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید